DELİCE ZEYTİNLERİNİN AŞILANARAK EKONOMİYE KAZANDIRILMASI VE ÇİFTÇİLERİN DESTEKLENMESİ PROJESİ TANITIM PROGRAMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

07/06/2022

admin

Haber

0

“Delice Zeytinlerinin Aşılanarak Ekonomiye Kazandırılması ve Çiftçilerin Desteklenmesi Projesi” İzmir Orman Bölge Müdürlüğü ve İzmir Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü destekleri ile hayata geçirilmiştir. Projenin teknik kısımları, İzmir Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü kontrolünde ve İzmir Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı orman işletmelerin uygulama ve sürdürülebilirliği konularındaki destekleri ile yürütülmektedir.

Proje tanıtım programında bölge çiftçilerine ve konuklara delice zeytin ağaçlandırması konusunda bilgi verilmiştir. Kurulan stantlarda çeşitli yarışmaların düzenlendiği programda şarkıcı Hale Yamaner konser vermiştir.

“Delice” olarak adlandırılan yabani zeytin ağaçlarının ekonomiye kazandırılmasına yönelik projenin, Manisa ayağında Davutlar, Kaleköy, Sarma ve Sarıalan köylerinde aşılama çalışmaları yapılmıştır.

Proje kapsamında bu yıl ilk olarak Manisa’da başlatılan çalışmalar ile birlikte 2023’te Aydın ve 2024’te Balıkesir illerinde 1500’er olmak üzere toplam 4 bin 500 adet delice ağacı aşılanacaktır. Böylece 3 ilde toplam 4 bin 500 “delice zeytin” ağacı aşılanıp meyve verir hale getirildikten sonra tarımsal kalkınma kooperatifleri aracılığıyla çitçilerin kullanımına sunulacaktır.

Proje kapsamında öte yandan bir “çiftçi ağı” kurulacaktır. Böylece çiftçiler tüm faaliyetler hakkında bilgilendirilecek, eğitim faaliyetleri ve dönemlik tarımsal bilgiler bu ağ üzerinden duyurulacaktır. Bölge çiftçilerine teslim edilen delice ağaçlarının yetiştiriciliği, hastalıkları ve hasadı konularında uzmanlar tarafından yüz yüze eğitimler gerçekleştirilecektir.

Mevcut delice türlerinin aşılanarak ekonomiye kazandırılması sayesinde çiftçiye ve ülke ekonomisine en az 20 milyon dolar katkı sağlayacağı tahmin edilmektedir.

Post by admin