Fidanla’nın Sesini Sivil Sayfalar Duyurdu!

Kasım 3, 2020

admin

Duyuru, Haber

0

Fidanla’nın Sesini Sivil Sayfalar Duyurdu!

Tohum Eğitim Kültür ve Doğa Derneği, www.fidanla.org sitesi aracılığı ile doğal hayata destek olacak bir kampanya hayata geçiriyor. “Birlikte 5 Yıl Boyunca Ülke Nüfusu Kadar Fidan Dikeceğiz Hedef 83 Milyon!” sloganı ile yola çıkılan kampanyada, İstediğiniz il için istediğiniz kadar fidan bağışında bulunabilir; kuş evi bağışı yapabilir ya da yem bırakabilirsiniz. Bu üç seçenekle, siz de doğal hayatın korunmasına dilediğiniz şekilde katkı sunabilirsiniz.

Fidan bağışı ile ilgili süreç şu aşamaları içeriyor;

  • Bağış yaparken bir şehir seçiyor ve seçtiğiniz kentte Orman Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen sahalara fidanların dikimine maddi destek sağlamış oluyorsunuz.
  • Dikilecek fidanların yerini sistem üzerinden görebiliyorsunuz. Dikilecek fidanlar, bağışçının seçtiği kent yöresine teknik olarak uygun olan türlerden, orman fidanlık müdürlüklerinin ürettiği fidanlardan seçilecek.
  • Bağışladığınız fidanların dikimi aynı yıl tamamlanıyor. Yaptığımız bağışlar sayesinde fidanlarız dikildiğinde, SMS ile tarafınıza bir bildirim yapılıyor. Dikilen türü, dikilen yer ve dikilen fidan yaşı konusunda tarafınıza bilgi veriliyor.
  • Dikilen fidanlar, dikenli-tel çit ile çevrilerek korunmaları sağlanıyor. Dikim sezonunun sonunda sisteme girerek, fidanınız dikildiği yeri ve fotoğrafları görebiliyorsunuz.
  • Dikimin üzerinden 1 yılın geçmesinin ardından, fidanlar ile ilgili diğer işlemler yapılıyor. Dikimin sonrasındaki yıl, dileyen bağışçı fidanının dikildiği yere gezi düzenleyebiliyor. Dikim sonrasındaki 3 yıl süresinde ise fidanın bakımı gerçekleştiriliyor.
  • 10 bin adetten fazla fidan bağışı bağış yapan herkes adına “Hatıra Ormanı” kuruluyor. Hatıra Ormanı’nda bağışçı adına tabela dikebiliyor.

Kuş Yuvası Bağışı ve Yem Bırakma

Fidanla web sitesi üzerinden fidan bağışının yanı sıra, 50 TL’ye ormanda kuşlar için yuva bağışlayabiliyor; yine 50 TL’ye soğuk kış günlerinde yaban hayatına destek olmak için yem bırakabiliyorsunuz.

Ayrıntılı bilgiye www.fidanla.org adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Post by admin